<<předchozí  Kdo jsme   další >>

OLDA - PRAHA

 

             Ahoj, zdraví vás Olda .     

 

     Protože jsem už stará páka, narodil jsem se a mládí prožíval ve společnosti, která nám nedávala příliš na výběr, ale určité možnosti zde přece jenom byly. Mezi nimi také možnost vlastnit motocykl. Výběr byl sice proti dnešní době velmi omezený, ale firma Jawa tehdy vyráběla velké motocykly, ale zaplať pánbůh také malé, z čehož jsme především my, mladý kluci měli radost.

  I když první smělé pokusy jezdit sám na motorce (Jawa 5O/555 Pionýr) datuji asi do mých 13 ti let, můj skutečně první, mnou zakoupený motocykl, na který padly všechny mé úspory byl tenkrát zcela nový typ Jawa 05, tzv.dvousic. Měsíc jsem denně chodil a telefonoval do obchodního domuBílá Labuť , než konečně přišel na sklad a poté do prodeje. O to větší byla má radost, že jej mám, že se mohu  konečně pořádně svést a samozřejmě se i pochlubit před kámošema. S partou stejně postižených kamarádů na Pionýrech a mopedech jsme prožili mnoho legrace a především jsme pomalu získali základní zkušenosti pro jízdu na motorkách, což dneska spousta lidí nemá a začínají hned jezdit na silných mašinách. Čas běžel a v 17 ti letech jsem  si „udělal“ papíry na velkou motorku. Přesedlal z Jawy 05 na  Jawu 250/592 kejvačku a později Jawu 350/353, která v tu dobu byla mezi vozidly jezdících na našich silnicích výkonově téměř na špici. Do vojny jsem motorku pilně proháněl a protože jsem se vyučil automechanikem, tak také často zkoumal všechny její taje za účelem vylepšení výkonu motoru a jejích jízdních vlastností. Po vojně jsem se oženil, přišli děti a tudíž jsem musel zakoupit auto. V roce 1991 mi napsal kamarád z Německa, že by chtěl ještě s několika kolegama udělat na motorkách týdenní výlet po ČR a jestli se nechci jízdy zúčastnit třeba jen autem. Myšlenka se mi zalíbila a vylepšil jsem jí tím, že jsem si půjčil Jawu 350 od mého syna a za všeobecného veselí jsem opět po 23 letech seděl na mašině a dělal jim průvodce po zemi české. Bylo to perfektní a výlety se opakovaly ještě několikrát, čímž mne motorka opět dostala. Koupil jsem si novou Jawu 350/640, trochu jí vytunil a seznámil se při náhodné akci s Rikym a Mácou.

 

 

  Tím jsem se nenásilně dostal do spolku „Volné Setkání Jawařů“ kde se cítím mezi Jawákama dobře. Když se někam jede, je tempo pohodové, je čas se také rozhlédnout po krajině a nemusím mít  mindrák, že někoho obtěžuju kouřovou stopou. Jawa mne provází celý můj život a jak to tak vypadá nemám ani zájem svoje Jawahobby měnit. Akcí „Jawařů “ se zúčastňuji pokud to jde pravidelně už asi čtyři roky, a tak zase někdy se těším na  další  setkání.

 

tel.:  606628214

 

 E-mail: oldrich.hilser@seznam.cz

 

 

jméno: Olda přezdívka: ---- rok naroz.: 1949 moto: Jawa 350/640 - Karosa:-) r.v.: 1994 Jawaři: Praha

povolání: ----  další záliby: ---- Pozn.Ve VSJ je od: Dubna 2004