Dvě besedy nejen o Dakaru s Jardou Šímou

30.3.a 12.4.2005

Od té doby co Jawa má v Kodaňské ulici svou prodejnu uběhlo už několik týdnů. Místní si už určitě zvykli na zvýšený počet vyskytujících se motorkářů na metr čtvereční v této ulici. Nikoho by asi nenapadlo, že tato hodnota bude gradovat více, něž u průměrné pražské ulice s moto-prodejnou v době, kdy už ostatní mají převážně zavřeno.  O tom, že to nebyla náhoda svědčí i to, že se tato událost opakovala. Světlo do této statistické záhady by mohl vnést výpověď nejmenovaného  svědka těchto událostí...

Začnu tedy od začátku psal se 30. březen roku 2005, tehdy jsem vyjel na svém motocyklu Jawa 350 na besedu s J. Šímou. Už při příjezdu rozeznávám mě známe tváře, po vlastní ose jsme přijeli jen tři, a tak po krátkém uvítaní už sedíme na židlích v prodejně Jawy. Je krátce po 18 hodině a Zděnek Rainer nás  s úvodním proslovem vítá na besedě. Jarda nepřišel s prázdnýma rukama,  každý z návštěvníků dostává památný leták jeho tří dosavadních testovaných mašin(Jawa 350-634, Jawa 250/593  a Hodna XVR750). Bohužel si sebou nepřinesl jen letáky, ale také slušnou rýmu s teplotou, přes tento zdravotní stav začala očekávání beseda jejíž hlavním tématem byla cesta na Jawě 125 Dakar do Dakaru. Vyčerpávající informace doplněné projekcí několika desítek fotek na monitoru, vtáhlo posluchače v rodinném počtu 9 lidí takřka  do děje. Zbyl tu pro každého čas na dotazy a otázky. Celé to bylo nakonec umocněno vystaveným motocyklem, na kterém Jarda zdolal cestu do Dakaru. Nechybělo samozřejmě společné focení a možnost si nechat podepsat na památku jak leták tak i reportáž z Dakaru (uvedená v časopisu Supermoto, které tu také bylo možné přímo koupit od Jardy). Za ty dvě hodny nás Jarda vyzbrojil informacemi k nezaplacení, zvlášť pro budoucího cestovatele a návštěvníka nejen afrického kontinentu. Vše má svůj konec i když to chvílemi vypadlo, že se to tu protáhne do ranních hodin. A tak už jen zbývalo se rozloučit a doufat, že se ještě někdy setkáme v takhle příjemném okruhu lidí.

 

O 12 dní poději se mi toto přání vyplňuje a hned si při příjezdu všímám prvního rozdílu, je tu o hodně více mašin. Sice přijíždím takřka o hodnu později, ale ještě stíhám projekci fotek. Než však projdu dveřmi prodejny, na kterých je mimochodem napsáno zavřeno, tak ještě stihnu okouknout mašiny zaparkované před prodejnou. Poté co přijel ještě jeden jawák zbyla volná už jen jedna židle. A když byly všechny otázky zodpovězeny a společná fotka nafocena, byla beseda oficiálně ukončena. Jak asi tušíš, dveře prodejny se jen tak hned nezavřely. Poslední motorky odjíždí z Kodaňský ulice krátce po 10 hodině večerní.

Na závěr bych chtěl nejen jménem Volného Setkání Jawařů, ale když mi dovolíte i za všechny účastníky poděkovat Jardovi Šímovi za obětavost  a Zdeňkovi Rainerovi za organizaci obou besed a vřelému přijetí.

 

Jarda mi též připomněl, že motocykly (Jawa 634 a 593) na kterých procestoval nejen  Evropu,  je možné vidět v Muzeu v Přerově nad Labem. Takže budeš-li mít cestu kolem rozhodně se tam podívej, určitě nebudeš toho litovat. Internetové stránky muzea: http://mujweb.cz/www/motvelmuz

 

Volné Sekání Jawařů

foto:  Máca, Riky

text:  Máca 

 

Zpět