Prvá Haličská motokáreň aneb veteráni na Slovensku

13.-14.5.2006

 

Na Slovensko jezdím rád a když jsem na netu objevil veteránskou akci Halíčská motorkáreň neváhal jsem. S volnem v pátek to bylo horší a proto jsem z naší matičky odjížděl až v sobotu ráno. Abych to vůbec stihnul jel jsem na „nové“ Jawě 650 Classic. Cesta příjemná (pochopitelně přes buchlovické kopečky – ale už sesedá vozovka, vytváří se praskliny a opravuje se povrch) v závěru jsem jel kousek za 350 Californianem  kamaráda z Nového Jičína, vychutnával si ten krásný zvuk výfuku i ten typický dvoutaktní smradík.

Akce začala burzou tolik sháněných a čím dál více ceněných originálních dílů na nejrůznější stroje. Prezentace příjemná nejen tím, že mne a dalších 110 motorkářů ( z Čech tu byla skupinka z VSJ) zapisovala hezká děvčata, ale považte, oběd, večeře, nocleh a snídaně gratis díky sponzorovi. Seřazené motorky účastníků si prohlížejí účastníci navzájem a začíná ta pravá výměna zkušeností, kontaktů, rad a já nevím co ještě kolem veteránů. Do toho dovádí každou chvilku jinde  trialista  aby bylo na co koukat. To vše za pozornosti hojných návštěvníků z obce a okolí. Pobavila mne zmínka jednoho z přihlížejících když okukoval Jawu 650: „to je pěkně zrestaurovaný veterán!“. Složil tak vlastně dokonalou poklonu záměru konstruktérů vytvořit k 75 výročí zahájení výroby vzdálenou vzpomínku na Jawu „půllitra“. Pak nástup na oběd a po něm krátká vyjížďka do nedalekého Lučence s nezbytnou zastávkou na focení. Odpolední program je podobný tomu dopolednímu. Předvedl se Dixo a byly k vidění i jiné kaskadérské kousky. Volba miss a místní majáles odstartovaly po večeři  tu pravou zábavu. Nechtělo se mi ani domů byla tam milá atmosféra, která na některých srazech chybí. Určitě až někdy pojedu kolem zastavím se v hospůdce Zbrojnice což je sídlo pořádajícího veterán klubu a místo kolem kterého se to vše „točilo“. Cestou zpět mne napadlo sdělit Vám pár mých postřehů ze slovenských silnic: Technický stav silnic se rok od roku lepší, alespoň na těch trasách, které jsem projížděl a mohu srovnávat. Bohužel zůstávají pasti ve směrovém značení a pokud nemáte zeměpis Slovenska v malíku, mapu, nebo GPS bude občas nápor na inteligenci a stejně špatně odbočíte.

Zrovna jako u nás probíhá zde akce antiradar. Pokud si nechcete udělovat výjimky, tak si to pěkně užijte. Slováci jsou důslednější jak naši řidiči, je to disciplinou, tvrdou represí nebo vidinou výhry??? Nebo slovenská obdoba Standy Berkovce  masíruje  jinak?

Řidiči už jezdí lépe. Stále však dost nečitelně a šetří směrovky.

Aby dojem z pěkné akce a rychlovýletu nebyl tak dokonalý zpáteční cesta proběhla v silném slejváku.

 

 

text a foto: Zdenek Rainer

 Volné Setkání Jawařů


Pozn. Další fotky nalezneš v galerii


Zpět