2. Zahajovací jízda Volného Setkání Jawařů

29.4.2006

 

 

 

             V sobotu dne 29.dubna 2006 proběhla zahajovací jízda pod taktovkou Volného Setkání Jawařů. Odjezd byl v 11:00 hodin tradičně od Baumaxu na Jižním Městě. Její trasa vedla přes Písnici, Dolní Břežany, Zbraslav, Radotín, Rudnou u Prahy, Unhošť, Kladno a Libušín do Vinařic do zdejšího hornického skanzenu.

              Asi 25 strojů převážně domácí výroby, z toho dvě rejže, jedno HáDéčko a jedna Číza, (zkuste hádat co byly ty zbylé stroje ;o) ) a asi 30 lidí se vydalo shlédnout něco málo ze života hornického.

         Rosničky sice slibovaly déšť, ale ten naštěstí nepřicházel, zatím, až ve 12.30 pár kilometrů před cílem se dalo do lehkého ale vytrvalého mrholení,a ten největší slejvák jsme přežili „Dole v dole.“. Zajímavá, asi dvouhodinová prohlídka za těch 40,- peněz opravdu stála a sám za sebe musím říci, že si horníci ty svoje platy opravdu zasloužili, já bych to tedy nedělal, zlatá údržba ve špitále. Už samotný úvod prohlídky, sledování hornické práce na videu naznačil, že neměli lehkou robotu, špína, prach, hluk, průvan, no a nakonec i ty stroje, které jim v jejich práci pomáhali, nám připadaly spíš jako mučící mašiny k provádění těžké tortury, ale horníci za ně tenkrát byli vděční. Shlédli jsme i stroje ovládající těžní věže, umělou šachtu přestěhovanou zespodu a zkusili jsme si i cvičnou tréningovou šachtu pro důlní záchranáře, něco jako opičí dráha na vojně, jenom s tím rozdílem že záchranáři u toho výcviku na sobě měli dýchací kyslíkové dvacetikilové přístroje, a to všechno na čas.

               No a tak jsme na konci prohlídky společným pozdravem „Zdař bůh.“ vzdali symbolickou čest jejich těžké práci. Díky momentální přestávce v dešti jsme nakonec vypustili i plánovaný společný oběd a pokec v restauraci a vydali jsme se zrychleným přesunem ku Praze. Celá cesta proběhla bez nehod a všem se líbila i přes nepřízeň počasí.

 

 

Články od dalších autorů:

nové: --- 2. Zahajovací jízda Volného Setkání Jawařů - Praha --- (Riky - Praha)

nové: --- Dějiny hornictví na Kladensku, aneb naučná zahajovačka VSJ - Praha --- (Dědek - Praha)

nové: --- 2. Zahajovací jízda Volného Setkání Jawařů - Praha --- (Banán - Chomutov)

 

 Volné Setkání Jawařů

(autor: Dědek)


Pozn. Další fotky nalezeš v galerii. 


Zpět