5. setkání VSJ - Starý Týn 24.-.26.7.2009 Je to tomu více než rok, kdy Radek a Jerzy proháněli Jawy po Anglii. Vyprávění popisující nevšední zážitky najdeš našem seznamu cestopisů, cílem cesty bylo každoroční setkání motocyklů Jawa a ČZ pořádaný nejstarším JAWA-ČZ klubem na světě: Jawa-CZ Owners Motorcycle Club of Great Britain and Ireland. Díky jejich přítomnosti bylo možné některé členy osobně pozvat na naše setkání. Uplynulo několik měsíců a dostáváme zprávu, že na naše setkání přijedou Angličani na svých motocyklech.

 Asi nemusím psát jaké pozdvižení to způsobilo u nás a jak velkou zodpovědnost to kladlo na organizátory, nemluvě při pomyšlení na předpověď počasí. Nicméně páteční start proběhl na jedničku, očekávala se dvojnásobná účast. Měli jsme avizovaný příjezd jawařů sedlající padesátky až z okolí Ostravy! Dále příjezd početné skupiny (11) z Německa a trojice z Anglie. To vše se naplnilo až na ty Angličany, kteří v pátek nedorazili.
Probuzením do deštivého sobotního rána, dává tušit, že se naplňují předpovědi o přeháňkách. Většina však tráví čas u přichystané snídaně a do oběda přestává pršet. Sobotní vyjížďky se zúčastnilo více jak 60 motocyklů Jawa a ČZ. I přes počáteční rozdělení kolony se opět všichni setkali, až na pár výjimek, ve Velkém Březně. Zde byla přichystána hodinová exkurse do pivovaru. Návrat proběhl již společně bez větších problémů za krátkého deště. Tou dobou již nikdo neočekával příjezd anglických přátel a zbývalo několik desítek minut do tradičního společného focení před branou VSJ. Jenže někdo u brány náhle upozornil na dvě Jawy, které se přibližovali k bráně. Angličani…následné přivítání neznalo mezí. Dozvídáme se jeden z nich musel vzdát cestu. Probíhá následné focení a po společné večeři, zde bych rád zastavil a poděkoval za perfektní připravenost vydávalo se 5-krát cca 50 jídel a vytočilo se více jak 700 piv. Nikdo tedy netrpěl hlady či žíní a vepřové se zelím a s knedlíkem na oběd bylo vynikající, zpět se vraceli jen prázdné talíře. Pivo se točilo do skla. Jinými slovy dobré jídlo a dobré pití s perfektním servisem již tak doplňovalo dobrou náladu.
Večer tradičně oživily kemp tradiční Jawa hry: Pivo a tatranka a Betka jako hlavní nástroj v soutěži Slepý jawař. Předaly se poháry a ceny a za pár minut byla již připravená velkoplošná projekce a premiéra záznamu ze 4. setkání VSJ ve Starém Týně v roce 2008. Nedělní snídani, odjezd a balení zpříjemnilo ještě více nádherné počasí.

O 5. setkání mluvili Angličané jen v superlativech. Já nemohu než jen souhlasit, je to místo kde se většina cítí jako doma, je o nás dobře postaráno, hodně lidí se zná mezi sebou. Všude kolem jsou motocykly Jawa a ČZ. Není tu cílem vytočit co nevíce piv a ráno se neprobouzíme do hromady kelímkových odpadků a rozšlapaných tácků s hořčicí. Není to Jawa sraz je to setkání VSJ…

Jménem VSJ děkujeme všem pěti organizátorům VSJ a dalším desítkám lidí, kteří se nepřímo podíleli na přípravách našeho setkání.


text: Máca

foto: Máca

Volné Setkání Jawařů

 


Zpět