5. zahajovací jízda VSJ Praha 16.5.2009

Jak jsem si párkrát zavyl...Na únorové poradě VSJ jsem slíbil, že letos zorganizuji zahajovačku. Začíná nás jezdit více a silnice přecpanější. Z toho důvodu bych rád ,aby VSJ jezdilo systémem takové upravené cílové jízdy.Vidím v tom více bezpečnosti,ale hlavně výchovu k samostatnosti.Přinejmenším si tak sami vyškolíme schopné vodiče ,kteří pak jednou pojedou až na konec světa a to i bez navigace a nezavedou zbytek stáda třeba do hnoje. Určitě se to každému hodí,jen najít tu sílu a přehupnout stereotyp. Když mne to na schůzce napadlo,chtěl jsem formou tajného výletu zajet s VSJ do automobilky TPCA v Ovčárech, aby na vlastní oči viděli jak se dnes dělají moderní auta.Hospodářská krysa způsobila omezení výroby a proto se v sobotu nepracuje, tudíž ani prohlídky nejsou možné. Zavyl jsem poprvé.

Protože byl na poradě stanoven dost pozdní termín na zahajovačku (16. května) zavyl jsem zanedlouho podruhé. Trefil se totiž do datumu kdy Tomáš Kasalický pořádá Socialistik dragster na letišťátku u Střem.Jestli chci někomu ukázat ,jak taková akce vypadá musím začít od přejímky a ta je na stanovený výjezd VSJ dost časně.Takže případný zájemce z řad VSJ o to vyzkoušet si jak je rychlý rozjezd na 1 nebo redukovaný přes spojku na 2, by neměl šanci se přihlásit a tak jsem nerad vypustil návštěvu této akce .Omluvil jsem se Tomášovi, že se nepřijedu ani podívat, protože se to kryje s naší zahajovací jízdou.Měl jsem totiž v záloze další cíl a to muzeum Rabakov a následný oběd v Dětenicích.To jsem vše zatím tajil, protože jsem chtěl na seřadišti před STK v sobotu 16.května každému podat obálku s trasou a člene VSJ starej se…Trasu jsem v rámci najíždění kilometrů na zkušební motorce najel a připravil.V té době se také stalo to, že jsem se ptal vedení Jawa Moto ,jaké budou oslavy osmdesátileté Jawy... Zavyl jsem letos už nespočetněkrát.když padlo slovo žádné...a napadly mne cílové jízdy, jako alespoň moje poděkování a musel jsem kout železo dokud bylo tvárné. Výsledkem byla narychlo svolaná cílová jízda Jawa č.1. Ukázala, že tisk , internet a okruh jawích kamarádů jsou dobré medium, protože díky krásnému počasí a slušné propagaci přijelo do Berouna 51 motorek zn. Jawa.

 No a na té cílové jízdě jsem změkl , zavyl…a prozradil dosud tajný cíl i myšlenku jízdy ve skupinkách. Pak byl v práci docela shon a byl jsem rád že je vše v klidu…Jenže...zavolal Máca s objevem Ameriky… že je v termínu Socialistik dragster a že by ho chtěl vidět. Zavyl jsem…a pomyslel si něco o sezení jedním zadkem na třech židlích... a nechal jsem tomu volný průběh v tom, že teda Máca dovede VSJ na letiště. Napadla mne totiž taková blbost. Kamarád má silniční speciál Jawa a jezdí s tím ještě staré dědky a tak jsem frčel do Jablonce, že tedy uděláme pro VSJ nějakou taškařici a na konci cílové rovinky vypustíme padák…Jenže v Jablonci sodoma gomora.Za vším hledej ženskou a s tím kámošem nebyla žádná řeč a hlavně ne chuť pracovat a tak jsme se jen pořádně opili. A já v den zahajovací jízdy jel v nepředstavitelném lijáku rovnou na letiště. Zde už vše běhalo tak jak mělo jen s hodinovým zpožděním kvůli dešti. A když jsem tlačil do hlavy první klobásu dorazila vysmátá družina VSJ. Hodinu jsme se pokoukali,pokecali a protože se počasí začalo nebezpečně vylepšovat jelo se do Rabakova do muzea. Tam opět hodinka pokoukání ,pokecání a sedmikilometrový přesun do Dětenic do hospody kde mluví tak jako kdysi….Protože už se jelo po trase kterou jsem projel, přijel jsem před hospodu první.Místo na zaparkování pro náš houf motorek tu není a tak jsem vlezl dovnitř a chtěl normální mluvou dohodnout abychom mohli na pivovarské nádvoří abychom viděli na motorky a neměli to tak do hospody daleko a ušetřili mrzký peníz za hříšné parkovací taxy venku…

Vlezu do tmy na slámou podestlanou podlahu. Ještě než jsem stačil po našem něco říct,tak se ozvalo:“ šedý chloupku co si dáš k žrádlu?“..Nepřešaltroval jsem hned tu správnou dobu a taky trochu jsem chtěl hec..proto říkám:“ čest práci hospodářko,nenašlo by se ve dvoře místo pro dvanáct smrdutejch kostitřasů…?“Pokřižovala se:“ ,svrab sem nezanášej,ale ty kositřasy si dejte ke chlífku..aby ostatní s těma kočárama projeli…“No tak to bylo autentické povolení k vjezdu…Kdo byl přítomen, ví jaká to byla sranda ta staročeština kterou asi dobře obsluha studuje… a jak jsme se doslova nažrali…Fotografie to nakonec dokreslují…S plnými žaludky proti srsti té původní trasy zpět do Prahy .V Uhříněvsi se loučíme ,jenže všichni ostatní mají volno jen já musím na chalupu na otáčku zalejt kytky…Vyju…protože na konec se dohodlo že bude ještě zhodnocení v hospodě kde budu chybět…A tak se hodnotilo.Byla to jubilejní pátá zahajovačka.Byla kilometrově nejdelší,a vzhledem k tomu že nás nebylo moc tak se jelo v bandě a podle pamětníků i nejrychleji protože valná část byla po silnicích I . třídy…,byla také za přítomnosti velitele VSJ Jawadraka ( který je dost z daleka..) a určitě byla i nejpovedenější ačkoli mne to stálo dosti šakalího vytí….a hlavně byla to improvizace poplatná počasí která se vydařila..
Kdo nebyl, může litovat,ale ne zase tak moc, protože zkoumám abych se netrefil do nějaké akce a zopakuji Rabakov-Dětenice jako cílovou jízdu č. 2.

Takže se těším …na to: „vašnosto a co budete žrát „…

Zdenek Rainer
 

galerie
 

text: Zdenek Rainer

foto: Máca

Volné Setkání Jawařů


Zpět