13. setkání VSJ - Starý Týn 28-30.7.2017

Aktualizováno: 31.7.2017

 

 

 

 

Vážení členové VSJ, přátelé a příznivci motocyklů Jawa a ČZ, dovoluji si tvrdit, že jestli někdo z Vás uvažoval účast na 13. setkání VSJ ve Starém a nakonec se dobrovolně vzdal účasti. Tak již při čtení těchto řádku můžeme s klidným svědomím říci, že to byla chyba a promarněná šance se setkat s výjimečnými lidmi a vidět unikátní řadu výjimečných motocyklů, které jen tak pohromadě neuvidíte.


Jak již jsem naznačil, tak 13. setkání VSJ ve Starém, které proběhlo ve dnech 28-30.7.2017, bylo opravdu unikání a bude po právu považováno za jedno z povedených, ne-li výjimečných. Tak trochu nám to dělá vrásky na čele s otázkou, co připravit pro blížící se výroční setkání v roce 2019.

 

Počínaje stavbou podia a následně instalace vstupní brány, se pomyslně roztáčí hnací motor celého setkání. To celé je zásobováno čepovaným palivem, tím je standardně dodávaný jedenáctistupňový Březňák nebo výkonnější dvanáctistupňová Plzeň. Výkon lze dále navyšovat aditivy, jak domácí výroby (slivovice), nebo průmyslově vyráběnými dle chuti a požadavků zákazníka.

 

 

 


Tradiční páteční příjezd účastníků se konal již za slunečného počasí, které nám vydrželo až do nedělního odjezdu. Pro tento rok byla zvolena tyrkysově zelená nálepka a památeční odznáček je již samozřejmostí. S přibývajícím večerem se postupně zaplnila ubytovací kapacita pokojů, nicméně pro stany bylo tenkráte mnohem více místa, než je obvyklé. Jako každý rok byla účast mezinárodní, o tom vypovídají i statní vlajky na bráně, které symbolizují účast zahraničního návštěvníka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento rok to bylo z Belgie, Německa a Slovenka. Změny k lepšímu doznalo i vybavení kempu. Nově vylepšené pódium ocenila hlavně country-rocková kapela zahraje ŽIVÁ HUdBA, jenž se starala o zábavu do pozdních nočních hodin.

 


Druhý den v sobotu nás čekala již tradiční vyjížďka, tentokráte do muzea Simsonů nedaleko Roudnice, kterou naplánoval Votvírák z K.L.D.R. (Klub-Líných-Dvoutaktních-Rachotin). Samotné muzeum je situované v Žabovřeskách nad Ohří. Nicméně ještě před odjezdem se konalo první domluvené překvapení, krátce po obědě přijíždí k VSJ bráně kolona několika unikátních historických motocyklů Jawa. Tolik motocyklů unifikované řady nebylo k vidění několik let a všechny přijely po vlastní ose! Z hloučku přihlížejících se ozývalo: „tohle nemá chybu“, nebo: „tak tohle jsem ještě neviděl“.

 

 

 

Majitelé těchto strojů parkují své motocykly před pódiem, kde se koná výstavka spolu s prototypem Jawa Bizon, Bizona samotného a skútru Jawa. Představení motocyklů a technický výklad zajímavosti o každém typu se dozvídáme od komentátorů: Miloš Hanuš a Honza Čejchan (Motoxpress).

 

Odborný výklad trvá více než hodinu a tak bylo dost času si prohlédnout a nafotit všechny vystavené motocykly Jawa. Odjezd na vyjížďku se tedy posunul, ale prakticky nikdo toho nelitoval. Všechny motocykly úspěšně absolvovaly trasu bez poruch a to včetně předválečné Jawy 250 Speciál z roku 1936. Následoval a odpočinek, relax u bazénu a večere. Po večeři proběhlo tradiční společné focení u vstupní brány VSJ.

 

 

Do toho jako na zavolanou, přijíždí Pavel Suchý a připojuje se k nám. A tak jako v roce 2015 máme fotku s Pavlem, tak Pavel má fotku s námi i v roce 2017. Asi nemusím moc vysvětlovat, že Pavel tu není náhodou a má připravené zajímavé povídání společně s velkoplošnou projekcí fotek. Že to bude opravu zajímavé posezení, vědí ti, co zde zúčastnila besedy s názvem Jawa kolem světa, kdy přijel na svém motocyklu, dnes již legendární Jawě 350-634. Pavel nezklamal a večerní beseda o cestě po Austrálii (Jawa kolem světa II.) na motocyklu Jawa 638 řečeného Dingo, se protáhla na celý večer až do půlnoci, kdy proběhla diskuse nejen o samotné cestě.

 

 

 


Poslední sluneční nedělní den bylo ve znamení rekapitulace prožitého víkendu a zabalením si na cesty. Postupným odjezdem a rozloučením s přáním opětovného setkání v roce 2018. A pokud již teď Vás zajímá přesný termín bude to 27-29.7.2018. Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se dobrovolně aktivně podíleli na pořádání 13. Setkání VSJ.

 

 

 

 

V neposlední oceňujeme pomoc při stavbě a bourání podia. Díky hromadné pomoci se nám podařilo uklidit a naložit všechen materiál za neuvěřitelné 3 hodiny! Následně zíráme do prázdného kempu, že po uplynutí takto krátké doby, již není poznat, že tu byl nějaký moto sraz. Ještě jednou díky a budeme se těšit na viděnou na již 14. Setkání VSJ ve Starém Týně.
 

 

Volné Setkání Jawařů

Text: Máca

Foto: Eva, Máca